The board of Directors

The Board of Directors is responsible for setting the company's strategy and overseeing its implementation. Its primary responsibilities include approving the financial statements, appointing the chairman and drafting the agenda of the Annual Shareholders Meeting.

 

THE BOARD OF DIRECTORS

Veolia Environnement's Board of Directors consists of seventeen voting directors, including two Directors representing employees and six women (40%), and two non-voting members (censeurs): 
 
Antoine Frérot (58)
Principal positions held within the company:
Chairman and Chief Executive Officer of Veolia Environnement ;
Member of the Veolia Environnement Board of Directors (Initial  appointment: May 7, 2010 -  Renewal: April 24, 2014 - Expiration of term: 2018 AGM).
 
Background
Born on June 3, 1958 in Fontainebleau (France), Antoine Frérot is a graduate of the École Polytechnique (class of 1977), engineer at the Ponts et Chaussées corps and holds a doctorate from the École Nationale des Ponts et Chaussées. He started his career in 1981 as a research engineer at the Central Research Office for French Overseas Departments and Territories. In 1983, he joined the Center for Study and Research of the École Nationale des Ponts et Chaussées as a project manager and then served as assistant director from 1984 to 1988. From 1988 to 1990, he was Head of Financial Transactions at Crédit National. In 1990, Antoine Frérot joined Compagnie Générale des Eaux as a project manager and, in 1995, became Chief Executive Officer of CGEA Transport. In 2000, he was appointed Chief Executive Officer of CONNEX, the Transport Division of Vivendi Environnement, and a member of the Executive Committee of Vivendi Environnement. In January 2003, he was appointed Chief Executive Officer of Veolia Eau, the Water Division of Veolia Environnement, and Senior Executive Vice President of Veolia Environnement. In November 2009, he was appointed Chief Executive Officer, and in December 2010, Chairman and Chief Executive Officer of Veolia Environnement.
Louis Schweitzer (74)
Principal positions held within the company:
Vice-Chairman and Senior Independent Director of the board Directors of Veolia Environnement (Initial appointment: April 30, 2003 - Lastest renewal: April 22, 2015 - Expiration of term: 2019 AGM); 
Chairman of the Nominations Committee and the Compensation Committee since March 11, 2014.
 
Principal position held outside the company:
Commissioner General for Investment; 
Chairman of Initiative France.
 
Background
Louis Schweitzer is a graduate of the Institut d'Études Politiques (IEP) in Paris. A graduate of the École nationale d'administration (ENA) and Inspector of Finance, he was chief of staff for Laurent Fabius (who was successively junior Budget Minister, Minister for Industry and Research and Prime Minister) from 1981 to 1986. In 1986, he joined Renault's senior management team and then successively held the positions of Head of Planning and Management Control, Chief Financial and Planning Officer and Deputy Chief Executive Officer. He was appointed Chief Executive Officer of Renault in December 1990,
then Chairman and Chief Executive Officer in May 1992 until April 29, 2005, when he was appointed Chairman of the Board of Directors of Renault. Mr. Schweitzer did not seek to renew his term of office as a Director of Renault at the May 6, 2009 Annual General Meeting. After being appointed Vice-Chairman of the Veolia Environnement Board of Directors on November 27, 2009, he was appointed Senior Independent Director of the Company on May 16, 2012 and was again appointed Vice-Chairman on May 14, 2013. He has served as Commissioner General for Investment since April 23, 2014.
Homaira Akbari (56)
Principal position held within the company:
Member of the Board of Directors of Veolia Environnement (Initial appointment:  April 22, 2015 - Expiration of term: 2019 AGM). 
Member of the Audit and Accounts Committee since April 21, 2016.

Principal position held outside the company: 
President and Chief Executive Officer of AKnowledge Partners (United States).  

Background: 
Homaira Akbari has a Ph.D. in particle physics from Tufts University and an MBA from the Carnegie Mellon University in the United States. She has held several executive positions in Microsoft Corporation, Thales Group, TruePosition, Inc., a subsidiary of Liberty Media Corporation and the Cambridge Strategic Management Group. From 2007 to 2012, she served as Chief Executive Officer of SkyBitz, Inc., the leading provider of remote asset tracking and security solutions, specializing in real time decision-making tools. Homaira Akbari is currently Chief Executive Officer of AKnowledge Partners, LLC, a global advisory firm providing high-impact consultative strategies, solutions and advice to leading Fortune 1000 UScompanies and private equity firms operating in the Internet of Things (IoT), security, Big Data and analytics sectors.
Jacques Aschenbroich (62)
Principal positions held within the company:
Independent member of the Board of Directors of Veolia Environnement (Initial appointment:  May 16, 2012 - Renewal: April 21, 2016 - Expiration of term: 2020 AGM);
President of the Research, Innovation and Sustainable Development Committee since December 12, 2012;
Member of the Accounts and Audit Committee since December 12, 2012.
 
Principal position held outside the company:
Director and Chairman and Chief Executive Officer of Valeo.
 
Background
Jacques Aschenbroich, is an engineering graduate of the Corps des Mines. He held several positions in the French civil service and served on the Prime Minister's staff in 1987 and 1988. He then moved into industry, working in the Saint-Gobain Group from 1988 to 2008. After managing the Group's subsidiaries in Brazil and Germany, he took over the management of the Flat Glass Division of Compagnie de Saint-Gobain and went on to become Chairman of Compagnie Saint-Gobain Vitrage in 1996. From October 2001 to December 2008, he was Senior Vice-President of Saint-Gobain, managing the Flat Glass and High Performance Materials sectors starting in January 2007, and managed the Group's operations in the United States as Chief Executive of Saint-Gobain Corporation and General Representative for the United States and Canada from September 1, 2007. He was appointed director and Chief Executive Officer of Valeo in March 2009, followed by Chairman and Chief Executive Officer on February 18, 2016.
Maryse Aulagnon (67)
Principal position held within the company:
Independent member of the Board of Directors of Veolia Environnement (Initial appointment:  May 16, 2012 - Renewal of appointment: April 22, 2015 -  Expiration of term: 2019 AGM);
Member of the Nomination Committee since March 25, 2014; 
Member of the Remuneration committee since April 20,2017.
 
Principal position held outside the company:
Chairwoman and Chief Executive Officer of Affine R.E.
 
Background
Maryse Aulagnon is Founder and Chairman of Affine Group, consisting of two property companies listed in Paris and Brussels specializing in commercial real estate. She holds a Master's degree in economics and is a graduate of the Institut d'Études Politiques (IEP) and of the École nationale d'administration (ENA). She is an honorary Maître des Requêtes of the Conseil d'État (1975 to 1979). After holding various positions at the French Embassy in the United States (1979-1981) and on the staff of several French ministers (Budget and Industry), she joined the Compagnie Générale d'Electricité Group (now Alcatel) in 1984 as Director of International Affairs. She then joined Euris as Deputy Chief Executive Officer when it was created in 1987. In 1990 she founded Affine Group, which she has led since then. She has also been a member of the Supervisory Board of the BPCE banking group (Banques Populaires Caisses d'Epargne) since December 2010 and a Director of Air France-KLM (Chairman of the Audit Committee) since July 2010. Lastly, she serves as a Director of several professional organizations (including Fondation Palladio and FSIF and is a founding member of Cercle 30). She is also active in a number of cultural and university organizations (including Fondation des
Sciences-Po, Le Siècle and Terrafemina).
Daniel Bouton (66)
Principal position held within the company:
Independent member of the Board of Directors of Veolia Environnement (Initial appointment:  April 30, 2003 - Latest renewal of term: April 24, 2014 – Expiration of term: 2018 AGM);
Member of the Remuneration Committee since April 1, 2005;
Member of the Accounts and Audit Committee since November 2, 2009 and Chairman of this Committee since January 1, 2010.
 
Principal position held outside the company:
Chairman of DMJB Conseil;
Senior Advisor of Rothschild & Cie Banque.
 
Background
Daniel Bouton holds a degree in political science. He is a graduate of the École nationale d'administration (ENA) and was an Inspector of Finance. He has held several positions in the French Ministry of Economy, Finance and Industry, including budget Director, from 1988 to 1991. In 1991, he began working at Société Générale, serving as Chief Executive Officer from 1993 and as Chairman and Chief Executive Officer from 1997. He was appointed as Chairman of the Board of Directors of Société Générale in May 2008, and resigned from his duties as Director and Chairman of the Bank in May 2009. He founded a consulting company, DMJB Conseil, and became its Chairman in November 2009.
Caisse des Dépôts et Consignations
Principal position held within the company:
Member of the Board of Directors of Veolia Environnement (1st nomination: March 15 2012 - Last renewed:  April  20, 2017 - Expiration of term: 2021 AGM).
 
Description:
Established in 1816, Caisse des Dépôts et Consignations is a public establishment carrying out tasks of general interest; as such it is a long-term investor seeking to contribute to the growth of companies.
 
Permanent representative on the Board of Directors:
Olivier Mareuse (53)

Principal positions held outside the Company – Other offices :
 
Chief Financial Officer of Caisse des Dépôts et Consignations.
 
Background
Olivier Mareuse, graduated from the Institut d'Études Politiques (IEP) in Paris in 1984 and from the École nationale d'administration in 1988. He joined CNP Assurances in 1988 as an assistant director in the financial institutions department.

In 1989, he was named Technical and Financial Vice President in the collective insurance department and subsequently worked as a special assistant to the Chief Executive Officer of CNP Assurances between 1991 and 1994. From 1993 to 1998, he worked as Vice President of Strategy, Management Control and Shareholder Relations and was responsible for the company's initial public offering. He was then appointed Vice President of Investments, a post he held until 2010.

In October 2010, he was appointed deputy Chief Financial Officer (CFO) of the Caisse des dépôts Group, followed by CFO on December 15, 2010. He is director of Savings Funds at Caisse des dépôts group since September 1, 2016. He is a member of the management committees of Caisse des dépôts and the CDC group.
Isabelle Courville (54)
Principal position held within the Company:
Independent member of the Board of Directors of Veolia Environnement (Initial appointment:  April 21, 2016 - Expiration of term: 2020 AGM)
Member of the Strategy, research, innovation and sustainable development Committee.

Principal position held outside the Company:
Chairman of the Board of Directors of Laurentian Bank of Canada.

Background:
Isabelle Courville graduated in engineering physics from Ecole Polytechnique Montréal and in civil law from McGill University. She was active for 20 years in the Canadian telecommunications industry. She served as President of Bell Canada's Enterprise Group and as President and Chief Executive Officer of Bell Nordiq. From 2006 to 2013, she joined Hydro-Québec where she served as President of Hydro-Québec TransEnergie and eventually as President of Hydro-Québec Distribution. Since 2013, she has been Chairman of the Board of Directors of Laurentian Bank of Canada. She is also a Board member of Canadian Pacific Railway and Gecina. She sits on the Board of the Canadian Institute of Corporate Directors and the Institute for Governance of Private and Public Organizations.
Clara Gaymard (57)
Principal position held within the company:
Member of the Board of Directors of Veolia Environnement (Initial appointment:  April 22, 2015 - Expiration of term: 2019 AGM). 
Member of the Compensation Committee since April 21, 2016. 
Member of the Research, Innovation and Sustainable Development Committee, since April 20, 2017. 

Principal position held outside the company:
Co-founder of RAISE. 

Background
Clara Gaymard is a graduate of the Institut d'Études Politiques (IEP) in Paris and of the École nationale d'administration (ENA). She held several senior civil service positions between 1982 and 2006. Before entering ENA, Clara Gaymard started her career at Paris City Hall in the mayor’s office between 1982 and 1984. On leaving ENA, she joined the French Court of Accounts as an auditor and was promoted to Senior Audit Commissioner in 1990. She was then Deputy Head of Economic Expansion Services in Cairo (1991-1993), followed by Head of the European Union office (Europe North-South Department) in the External Economic Relations Department (DREE) of the French Economy and Finance Ministry. In June 1995, she was asked by Colette Codaccioni, the Minister of Solidarity, to become her chief of staff. Clara Gaymard was then Deputy Director of SME Support and Regional Action in the DREE (1996-1999) followed by head of the SME mission (1999-2003). In 2003 she was appointed Ambassador-at-large for international investment and President of the Invest in France Agency (AFII). In 2006, Clara Gaymard joined General Electric (GE) as Chairman of GE in France and then of the North-West Europe region from 2008 to 2010. While remaining Chairman and Chief Executive Officer of GE France, she was appointed Vice-Chairman of GE International for Government Sales and Strategy in 2009 and then in 2010, Vice-Chairman for Governments and Cities under the chairmanship of Jeffrey R. Immelt. Since 2013, she has participated in the acquisition of Alstom’s energy business and played a major role in its completion. On February 1, 2016 she joined RAISE, as a co-founding partner with Gonzague de Blignières.
 
Marion Guillou (62)
Principal position held within the company:
Independent member of the Board of Directors of Veolia Environnement (Initial appointment:  December 12, 2012 -  Last renewed:  April  20, 2017 - Expiration of term: 2021 AGM);
Member of the Research, Innovation and Sustainable Development Committee since December 12, 2012. 
Member of the Compensation Committee since November 5, 2014. 

Principal position held outside the company:
Chairman of the Board of Directors of Agreenium, the French Institute of Agronomics, Veterinary Science and Forestry.
 
Background
Marion Guillou is a graduate of the École Polytechnique (class of 1973), holds a PhD in Food Sciences, and is a General Engineer in bridges, water and forestry engineering, and a member of the Academy of Technology and the Academy of Agriculture. She led the National Institute of Agronomic Research (INRA) for four years (1996-2000) before being appointed as its Chairman and Chief Executive Officer (2000-2004), where she helped guide research on agriculture, food, environment and international openness (2004-2012). She also chaired the French National Consortium for agriculture, food, animal health and the environment (2010-2015). She is currently Chairman of the Board of Directors of Agreenium, the French Institute for agronomics, veterinary science and forestry (since 2015).
Pavel Pasa (52)
Principal position held within the company:
Director of Veolia Environnement representing employees (Initial appointment:  Octobre 15, 2014 - Expiration of term: October, 2018);
Member of the Research, Innovation and Sustainable Development Committee since November 5, 2014. 

 
Baudouin Prot (65)
Principal position held within the company:
Independent member of the Board of Directors of Veolia Environnement (Initial appointment:  April 30, 2003 - Last renewed: April 22, 2015 - Expiration of term: 2019 AGM).
 
Principal position held outside the company:
Senior Advisor of Boston Consulting Group (France).
 
Background
Baudouin Prot is a graduate of the École des Hautes Etudes Commerciales (HEC) and of the École nationale d'administration (ENA). From 1974 to 1983, he was successively Deputy Director to the Prefect of the Franche-Comté region, Inspector of Finance at the French Treasury and Deputy to the General Director of Energy and Raw Materials at the Ministry of Industry. He joined Banque Nationale de Paris in 1983, where he held various positions before being appointed Executive Vice-President in 1992 and Chief Executive Officer in 1996. After being appointed Director and Executive Vice-President of BNP Paribas in March 2000, he was named Director and Chief Executive Officer of BNP Paribas in June 2003. He was elected as Chairman of the Board of Directors of BNP Paribas on December 1, 2011, a position he held until December 1, 2014. His is currently a Senior Advisor at Boston Consulting Group.
Qatari Diar Real Estate Investment Company
Principal position held within the company:
Independent member of the Board of Directors of Veolia Environnement (Initial appointment:  May 7, 2010 - Last renewal: April 24, 2014 – Expiration of term: 2018 AGM).
 
Description:
Qatari Diar Real Estate Investment Company (Qatari Diar) is a wholly-owned subsidiary of Qatar Investment Authority, Qatar’s sovereign investment fund. A global property developer and investor, Qatari Diar operates in 20 countries throughout the Middle East, Africa and Europe and has total investments of over $60 billion.

Permanent representative of Qatari Diar Real Estate Investment Company on the Board of Directors of Veolia Environnement :
Mr. Nabeel Mohammed Al-Buenain (47).

Principal position held outside the company: Group Chief Executive Officer of Qatari Diar Real Estate Investment Company.
 
Biography 
Eng. Nabeel Mohammed Al-Buenain is a graduate of Lamar University’s (Beaumont, Texas) Faculty of Engineering. He joined Qatar Petroleum in 1995 and held different positions such as senior Plant Engineer, Head Technical Services for Ras Laffan Common Cooling Seawater Project, Chairman of the Technical and Commercial Evaluation Team for all Nakhilat developed projects, and Project Manager for Ras Laffan Port Expansion Projects. He then served as Project Executive Director of Qatar’s New Port Project from June 2011 to December 2014 before returning to QP. He has 20 years of varied experience in project management and has delivered all his projects successfully, on time, and within budget. In January 2017 Eng. Al-Buenain was appointed Vice Chairman of the Board of Qatari Diar Real Estate Investment Company, and in April 2017 he became that company’s Group Chief Executive Officer. 
Nathalie Rachou (59)
Principal position held within the company:
Independent member of the Board of Directors of Veolia Environnement (Initial appointment:  May 16, 2012 - Renewal : April 21, 2016 -  Expiration of term: 2020 AGM);
Member of the Accounts and Audit Committee since December 12, 2012.
 
Principal position held outside the company:
Senior Advisor of Rouvier Associés.
 
Background
Nathalie Rachou is a senior advisor of Rouvier Associes. She graduated from the École des hautes études commerciales (HEC) in 1978 and spent the first part of her career at Banque Indosuez (now Crédit Agricole). After working as a foreign exchange dealer for clients in London and Paris from 1978 to 1982, she was Head of Asset and Liability Management and Market Risk Management until 1986, and then set up the bank's business on MATIF and the bank's derivatives broking subsidiary. From 1991 to 1996, she was General Counsel for Banque Indosuez, then served from 1996 to 1999 as head of Global Foreign Exchange and Currency Options worldwide. In November 1999, she founded Topiary Finance, a United Kingdom based asset management company, which she led until 2015. She has been a non-executive Director of Société Générale since 2008 (Chairman of the Risks Committee and member
of the Audit and Internal Control Committee) of Altran Technologies (member of the Audit Committee) since 2012 and of Laird Plc (member of the Audit Committee) since 2016. Finally, she has been a French foreign trade advisor since 2001 and is a member of the Cercle d'Outre-Manche and a trustee of the Dispensaire Français in London.
Paolo Scaroni (70)
Principal position held within the company:
Independent member of the Board of Directors of Veolia Environnement (Initial appointment:  December 12, 2006 - Last renewed: April 20, 2017 - Expiration of term:  2021 AGM).
 
Principal position held outside the company: 
Deputy Chairman of Rothschild Group (Italy).

Background
Paolo Scaroni holds a degree in economics from Bocconi University in Milan and an MBA from Columbia Business School in New York. Following a year with McKinsey & Company after earning his MBA, he held various positions with Saint Gobain between 1973 and 1985, ultimately heading the “flat glass” division. In 1985, Paolo Scaroni became Chief Executive Officer of Techint, while at the same time holding the positions of Vice President of Falck and Executive Vice President of SIV, a joint venture between Techint and Pilkington plc. He became Chief Executive Officer of Pilkington plc in 1996 and held that position until May 2002. After serving as Chief Executive Officer of Enel from 2002 to 2005, he became Chief Executive Officer of Eni in June 2005. He is Deputy Chairman of Rothschild Group since June 2014.
Guillaume Texier (43)
Principal position held within the company:
Member of the Board of Directors of Veolia Environnement (Initial appointment:  April 21, 2016 - Expiration of term: 2020 AGM). 
Member of the Research, Innovation and Sustainable Development Committee since April 20, 2017. 

Principal position held outside the company: 
Chief financial officer at Compagnie de Saint-Gobain 
 

 Biography 
Guillaume Texier is a graduate of École Polytechnique and Corps des Mines. He started his career with the French civil service, notably as an Advisor to the Minister of the Environment and the Minister for Industry. He joined Saint-Gobain* in 2005 as Vice President of Corporate Planning in Paris and was subsequently appointed General Manager of gypsum activities in Canada, Vice President of the roofing materials activity in the US and Vice President of the ceramic materials activity worldwide. He is Chief Financial Officer of Compagnie Saint-Gobain* since January 1, 2016.

Pierre Victoria (62)
Principal position held within the company:
A Director employed by the Group (Initial appointment:  Octobre 15, 2014 - Expiration of term: October, 2018 );
Member of the Audit and Accounts Committee since November 5, 2014; 
Member of the Compensation Committee since November 5, 2014. 

Principal position held outside the company:
General Representative of the Cercle français de l’eau ;
Treasurer of the non-profit organization Association pour la défense des intérêts français en Asie Pacifique (ADIFAP)

Background:
Pierre Victoria is a graduate of the Institut d'Études Politiques (IEP) in Paris and holds a Master's degree in law. He is currently the Director of Sustainable Development for Veolia. He joined the headquarters of Veolia Eau-Compagnie Générale des Eaux in 2001 after holding sales and administrative positions with Veolia Eau-Compagnie Générale des Eaux in western France for twelve years. He is also the General Representative of the Cercle français de l'eau and a member of the French trade union CFDT.
Paul-Louis Girardot (83)
Principal position held within the company:
"Censeur" (Initial appointment:  April 24 , 2014 - Expiration of term: 2018);
 
Principal position held outside the company:
Chairman of the Supervisory Board of Veolia Eau - Compagnie Générale des Eaux.
 
Background
Paul-Louis Girardot served as Director and Chief Executive Officer of Vivendi until 1998. He focused principally on developing the Veolia Environnement Group's utilities concessions, particularly in the water sector.

In addition, he contributed significantly to Vivendi's activities in the telephone sector, in particular mobile telephones. He also worked to expand the Veolia Environnement Group's business in the energy sector and in the decentralized production of electric power (cogeneration), through the Dalkia subsidiary.

He has been Chairman of the Supervisory Board of Veolia Eau- Compagnie Générale des Eaux since 2001. He was appointed to the position of non-voting member (censeur) by the Board of Directors at its March 11, 2014 meeting, taking effect at the end of the April 24, 2014 General Shareholders’ Meeting for a period of four years and expiring at the end of the 2018 General Shareholders’ Meeting.
Serge Michel (90)
Principal position held within the company:
"Censeur"  (Initial appointment: April 21, 2016 -  Expiration of term: 2020);
 
Principal position held outside the company:
Chairman of SM Conseil.
 
Background
Serge Michel has spent his entire career in the construction and public works sector. After having held the position of Executive Vice-President with Compagnie de Saint-Gobain and been Chairman of Socea, he chaired the SGE group until 1991 and the CISE group until 1997. He served as Executive Vice-President of Compagnie Générale des Eaux until 1992. Chairman of Soficot until 2016, Serge Michel is currently Chairman of SM Conseil. He was appointed to the position of non-voting member (censeur) by the Board of Directors at its March 8, 2016 meeting, taking effect at the end of the April 21, 2016 General Shareholders’ Meeting for a period of four years and expiring at the end of the 2020 General Shareholders’ Meeting.


 

Activities of the Board of Directors and its Committees
PDF - 666.35 KB
2016 Registration Document - Annual Financial Report

THE ROLE OF THE BOARD OF DIRECTORS

 
Under its chairman, Antoine Frérot, the Board of Directors is responsible for setting Veolia Environnement's strategy and overseeing its implementation. In compliance with the company's articles of association, key decisions are submitted for its approval. The management of the Board of Directors is explained in the Registration Document of the company.


 

Operation and composition of the Board Commitees
PDF - 593.54 KB
2016 Registration Document - Annual Fiancial Report

FOUR SPECIALIZED COMMITTEES ASSIST THE BOARD OF DIRECTORS

The Board of Directors has created four specialized committees, which are detailed in the Registration Document of the company.
 

 
Four committees include the following directors:
 
Accounts and audit committee
  • Daniel Bouton (Chairman)* 
  • ​Homaira Akbari*
  • Jacques Aschenbroich*
  • Nathalie Rachou*
  • Pierre Victoria
    *Independent directors
Appointments committee
  • Louis Schweitzer* (Chairman)
  • ​Maryse Aulagnon*
  • Paolo Scaroni*
    *Independent directors

Remuneration committee
  • Louis Schweitzer* (Chairman)
  • Maryse Aulagnon *
  • Daniel Bouton*
  • Clara Gaymard*
  • ​​Marion Guillou*
  • ​Pierre Victoria
    *Independent directors

Research, Innovation and Sustainable Development Committee
  • Jacques Aschenbroich* (Chairman)
  • Isabelle Courville *
  • Clara Gaymard *
  • Marion Guillou*
  • ​Pavel Pasa
  • Guillaume Texier *
*Independent directors

 

A distinguished, well-informed board of Directors with a majority of independent members.